Velký náhľad 17.12.2015 / Správa NDS

Šariš získal štyri pruhy

D1

Národná diaľničná spoločnosť odovzdala motoristickej verejnosti úsek diaľnice D1 neďaleko Prešova.

 
Národná diaľničná spoločnosť nadelila všetkým motoristom smerujúcim na sviatky do Prešova predčasný vianočný darček. Vo štvrtok 17. decembra 2015 slávnostne prestrihla pásku diaľnice D1 Fričovce – Svinia.

Cestou na východ ušetria vodiči polhodinu

Nová diaľnica tesne pred Prešovom – od Fričoviec po Sviniu, uľaví predovšetkým obyvateľom žijúcim v obciach Hendrichovce, Bertotovce a Chminianska Nová Ves. Cez tieto lokality sa totiž tiahne cesta prvej triedy I/18, po ktorej denne tranzituje 15-tisíc áut, tretinu z nich tvoria nákladné vozidlá.
 
Novobudovaný úsek D1 sa z jednej strany pripája na úsek Beharovce – Fričovce, na druhej strane plynulo nadväzuje na úsek Svinia – Prešov, západ. V porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy I/18 ušetria motoristi cestou po novej diaľnici 5 minút.
 
Doba jazdy z Bratislavy do Prešova po D1 sa však vplyvom novovybudovaných úsekov – diaľničný obchvat Martina a Levoče s tunelom Šibenik,  skráti až o 30 minút.

D1 Fričovce – Svinia v číslach

  • 11 217 m – dĺžka úseku
  • 15 – počet mostov
  • 530 – robotníkov na stavbe
  • 200 – mechanizmov v nasadení
  • 129,4 mil. eur – cena za výstavbu

Na mape pribudlo 56 km diaľnic

Národná diaľničná spoločnosť odovzdala motoristom v roku 2015 viac ako 56 kilometrov diaľnic či rýchlostných ciest, vo výstavbe je ďalších 77 kilometrov. Vďaka úsekom odovzdaným tohto roku (D1 Dubná Skala – Turany, D1 Jánovce – Jablonov, I. úsek, D1 Jánovce – Jablonov, II. úsek, D1 Fričovce – Svinia, R2 Pstruša - Kriváň) sa zlepší kvalita života a zvýši sa komfort motoristov v Turci, na Spiši, v Šariši a na Podpoľaní.