Velký náhľad 02.02.2016 / Správa NDS

Blesková správa: 6-tisíc áut bez eDZ

Kontrolný systém NDS odhalil viac ako 6-tisíc áut bez elektronickej diaľničnej známky.

 
Kontrolný systém NDS neustále preveruje splnenie povinnosti úhrady a najčerstvejšie čísla zo včera (1.2.2016) ukazujú, že po spoplatnenej diaľničnej infraštruktúre sa bez novej elektronickej diaľničnej známky pohybovalo 6 095 vozidiel.
 
Rovných 114 kamier rozmiestnených v rámci celej spoplatnenej infraštruktúry odhalilo aj 657 áut, ktoré si zakúpili krátkodobú 10-dňovú eDZ, no jazdili po diaľniciach ešte aj po vypršaní jej platnosti.

Príklad dňa – dvakrát meraj a raz rež

Pozornosť motoristov je nesmierne dôležitá nielen za volantom, ale aj pri kúpe eDZ. Vyberáme pre Vás reálny príklad.
 
Motorista pri kúpe ročnej eDZ zadal nedopatrením inú EČV. Malý preklep v jednom čísle – namiesto trojčíslia 223 zadal do systému trojčíslie 233, spôsobil, že motorista zakúpil ročnú eDZ inej motoristke. Kým motoristka pri svojej kúpe eDZ zistila, že na jej vozidlo je už známka kúpená, motorista jazdí po diaľnici v domnení, že on si známku riadne kúpil a riskuje možnosť pokuty.
 
Platí teda, dvakrát meraj a raz rež – teda pri kúpe eDZ by si mali motoristi poriadne skontrolovať správnosť zadaného EČV. Skontrolovať si ho môžu aj na doklade o úhrade (emailovom alebo papierovom). Ak sa eDZ kupuje na čerpacej stanici, nesprávne EČV je možné do 15 minút opraviť v systéme.   

Ešte nemáte eDZ? Pár klikov a eDZ je doma

Ročnú, 30-dňovú alebo 10-dňovú eDZ si motoristi kúpia veľmi rýchlo a predovšetkým pohodlne cez internetový portál www.eznamka.sk či cez mobilnú aplikáciu „eznámka“,  v ponuke ich má aj viac ako 200 obchodných miest (poväčšine čerpacie stanice pohonných hmôt) označených výrazným logom „eznámka“. 
 
Odporúčame všetkým motoristom, ktorí chcú pre svoju dopravu využívať najkvalitnejšiu infraštruktúru, a teda diaľnice a rýchlostné cesty, aby si nezabudli pred svojou cestou kúpiť eDZ.  
Ak tento text za chvíľu nezmizne, váš prehliadač nedokáže zobraziť mapy.