Velký náhľad 24.05.2016 / Správa NDS

Diaľničné spojenie s Poľskom je o kúsok bližšie

D3

Výstavba úseku D3 Svrčinovec - Skalité, ktorý je súčasťou diaľničného ťahu D3 od Žiliny smerom k poľskej hranici je v plnom prúde. Po dobudovaní tohto úseku motoristi ušetria 9 minút v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy, pričom si skrátia cestu o 2,17 km.

 
Zlepšenie dopravného komfortu Kysučanov naberá reálne kontúry. Na vyše 15-kilometrovom úseku diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité, št. hr. SK/PL sú v súčasnosti rozpracované horné stavby a príslušenstvo mostov, v tuneloch Svrčinovec (420 m) a Poľana (898 m) sa realizujú podkladové vrstvy vozoviek a v druhom spomínanom sa dokončuje sekundárne ostenie.
 
 

Silnejšie väzby so susedom

Národná diaľničná spoločnosť ešte vo februári podpísala s poľským Generálnym riaditeľstvom pre štátne cesty a diaľnice Memorandum o porozumení a zámeroch, ktorého hlavným cieľom je koordinácia výstavby cezhraničného úseku pre Baltsko-jadranský koridor. 
 
Práve úsek D3 Svrčinovec – Skalité, št. hr. SK/PL je pre Poliakov tým najdôležitejším z celej diaľnice D3. Možnosť pozrieť sa, v akom štádiu sú práce, si preto nenechali ujsť ani predstavitelia poľskej diaľničnej spoločnosti, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec J. E. Dušan Krištofík, ktorý pôsobí u našich severných susedov, jeho poľský kolega J. E. Leszek Soczewica či predstavitelia Slovensko-poľskej obchodnej komory.

Najvyšší most s výhľadom na trojmedzie


Okrem dvoch tunelov sa úsek D3 Svrčinovec – Skalité – št. hr. SK/PL  môže popýšiť aj najvyšším mostom v strednej Európe. Jazda po moste Valy (dĺžka 604,8 m) bude pre motoristov zážitkom nielen pre jeho výšku 84 metrov, ale aj preto, že sa z neho budú môcť pokochať výnimočným pohľadom na tri krajiny – Slovensko, Česko a Poľsko.    

Vedeli ste, že ...?

 • na stavbu mosta Valy bolo použitých 12-tisíc kubíkov betónu a 2 030 ton ocele
 • na moste bude osadený vetrolam, ako v tretej krajine Európy, po Francúzsku a Chorvátsku
 • najvyšší žeriav použitý pri výstavbe mosta má 94,45 m a žeriavnikovi trvá naň vyliezť 15 minút
 • na pilieri mosta bol osadený výťah, cesta nahor trvá 2,5 minúty

  IPM ako vstupná brána

  Súčasťou úseku D3 Svrčinovec – Skalité, št. hr. SK/PL bude aj Informačno-predajné miesto (IPM) Skalité. Motoristom okrem možnosti kúpy elektronickej diaľničnej známky ponúkne široké spektrum služieb, ale aj prezentáciu možností cestovného ruchu. ´

  Financovanie a čas výstavby

  Cena za vybudovanie úseku diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité, št. hr. SK/PL tesne presahuje 417 miliónov eur. Projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu. Zmluvné ukončenie výstavby je naplánované na koniec roka 2016.
  Ak tento text za chvíľu nezmizne, váš prehliadač nedokáže zobraziť mapy.