Velký náhľad 21.06.2016 / správa NDS

V tuneli Višňové je vyrazených už 3 600 metrov

D1

Práce na zatiaľ najdlhšom slovenskom tuneli Višňové napredujú. Vyrazených je už viac ako 3,5 km.

 
Na úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala sa intenzívne pracuje. Momentálne prebiehajú raziace práce na zatiaľ najdlhšom tuneli Višňové.
 
Razí sa metódou ADECO RS na oboch portáloch, na štyroch čelbách. Táto špeciálna metóda je v našej krajine použitá prvýkrát. Ide o celoprofilové razenie, pri ktorom sa tunelová rúra razí v celej šírke. Vďaka tejto metóde sa pri budovaní sekundárneho ostenia ušetrí takmer polovica času.
 
Aktuálne je vyrazených spolu 3 654,3 m. Po dokončení bude každá z tunelových rúr merať úctyhodných 7,5 kilometra.
 

Práce v plnom prúde

V súčasnosti prebieha prekládka jestvujúcej štôlne na východnom portáli, na skúšobných častiach tunela sa realizuje betonáž základových pásov pre sekundárne ostenie ako aj reprofilácia a profilácia profilu na ostávajúcich častiach tunela.
 
Zahájené boli i práce na Stredisku správy a údržby Žilina, na jeho stavebnej časti. Tak isto začali práce aj na príprave územia pre križovatku Lietavská Lúčka, realizujú sa i prekládky inžinierskych sietí pod diaľnicou.

Takmer 14 kilometrov diaľnice 

Úsek  D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala začína v križovatke Lietavská Lúčka s diaľničným privádzačom Žilina, ktorý odkloní dopravu z cesty I/18 v meste Žilina a v Strečnianskej úžine. Končí v križovatke Dubná Skala.
 
Po vybudovaní tohto úseku sa motoristi vyhnú zápcham na ceste prvej triedy pod hradom Strečno. Cesta zo Žiliny do Martina sa skráti približne o 15 minút. Žilinčanom diaľnica pomôže s odbremenením dopravy v jej mestských a prímestských častiach.

Objekty

  • križovatka: Lietavská Lúčka, Dubná Skala – neúplná
  • estakáda: 7 mostov
  • tunel: Višňové (7520 m)
  • odpočívadlo: Turie (veľké ľavostranné)
  • SSÚD Žilina

Video z tunela