Velký náhľad 30.06.2016 / správa NDS

Vstupná brána už aj na rakúskej hranici

D4

Národná diaľničná spoločnosť posledný júnový deň otvorila informačno-predajné miesto (IPM) v Jarovciach, na hranici s Rakúskom. Ide už o tretie IPM v poradí, ďalšie dve sa nachádzajú na hranici s Českou republikou v Brodskom a na hranici s Maďarskom v Čunove. Prvý dojem na zahraničných motoristov je dôležitý aj v čase predsedania našej krajiny Rade Európskej únie.

 
Posledný júnový deň sme za účasti vzácnych hostí - predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša, generálneho riaditeľa NDS Róberta Auxta, prezidentky Asociácie informačných centier Slovenska Ivony Fraňovej i zástupcov Prezídia Policajného zboru SR, zhotoviteľa či NDS otvorili nové informačno-predajné miesto, tentokrát na rakúskej hranici v Jarovciach.     
 
Informačno-predajné miesto je akýmsi prvým bodom, s ktorým sa zahraničný motorista stretáva pri vstupe do našej krajiny.
 
IPM prostredníctvom vyškoleného a jazykovo zdatného personálu zabezpečí motoristom prichádzajúcim na Slovensko predaj elektronickej diaľničnej známky, poskytovanie komplexných informácií o cestnej infraštruktúre, možnostiach turizmu v krajine, relax na odpočívadle a mnoho ďalších nevyhnutných služieb.
 
V priestoroch IPM motoristi nájdu wifi pripojenie, toalety s prebaľovacím pultom, občerstvia sa kávou či ľahkým snackom. K dispozícii je motoristom aj parkovisko.
 
IPM bude fungovať v nepretržitej prevádzke:  
  • denný predaj od 7:00 – 19:00
  • nočný predaj od 19:00 – 7:00

Sedem mesiacov prác

Realizácia IPM v Jarovciach sa začala v novembri 2015. Úpravou vnútorných a vonkajších priestorov hraničného priechodu sa zlepšila funkčnosť využitia objektov a vďaka novému usporiadaniu parkovacích státí sa zlepší poskytovanie služieb motoristickej verejnosti.

Stavebné práce, súčasťou ktorých bola realizácia IPM, boli v hodnote približne 606 tisíc eur bez DPH.

Tretie v poradí

Národná diaľničná spoločnosť spustila IPM ako pilotný projekt  v roku 2013, kedy boli otvorené prevádzky v Brodskom na hranici s Českou republikou a v Čunove na hranici s Maďarskom. Najnovším prírastkom je IMP na hranici s Rakúskom - v Jarovciach. Otvorenie prvých dvoch ukázalo ich opodstatnenie nielen v oblasti predaja diaľničných známok, keďže existujúce IPM sú na popredných miestach v predajnosti elektronickej diaľničnej známky, ale aj v oblasti podpory cestovného ruchu na Slovensku.     

Pokračujeme ďalej

NDS plánuje IPM na vstupoch do našej krajiny ďalej rozširovať.
 
Vybudovaním polovičného profilu kysuckej diaľnice D3 na vstupe do krajiny z poľskej strany vznikne aj informačno-predajné miesto na hraničnom priechode Skalité/Zwardoň.
 
Dobudovaním rýchlostnej cesty R5 a prepojením komunikácie s D3, motoristi ocenia možnosti služieb IPM na hraničnom priechode Svrčinovec/Mosty u Jablunkova.
 
Na hraničnom priechode rýchlostnej cesty R4 na hraniciach s Maďarskom - Košice, Milhosť, je aktuálne dostupná služba predaja elektronického mýta v provizórnych priestoroch bez ďalších služieb vodičom. V rámci dispozičných možností však plánujeme na tomto mieste poskytovať rovnaké služby ako na existujúcich IPM.