Velký náhľad 04.10.2016 / Správa NDS

Tunel Višňové preveril záchranárov

D1

V tuneli Višňové sa v posledný septembrový deň konalo spoločné cvičenie zložiek integrovaného záchranného systému.

 
Jeho cieľom bolo precvičiť súčinnosť záchranných zložiek pri riešení krízových situácií. Záchranári mali prácu o to sťaženú, že ich zásah bol potrebný v špecifickom a mimoriadne náročnom prostredí. Priamo v rozostavanom najdlhšom diaľničnom tuneli. V novodobej histórii Slovenska to bolo prvýkrát, kedy sa cvičenie uskutočnilo v rozostavanej diaľničnej stavbe.
 
Spoločné cvičenie zložiek integrovaného záchranného systému zorganizovala Falck Záchranná a.s. v spolupráci s Národnou diaľničnou spoločnosťou.

V nasadení všetky zložky

Témou cvičenia bola udalosť s hromadným postihnutím osôb – výbuch a následný zával na stavbe diaľničného tunela Višňové. Predchádzal im simulovaný útok ozbrojených páchateľov a následná rukojemnícka dráma, ktorá vyvrcholila odpálením nálože v severnej tunelovej rúre. Otrasy a tlaková vlna spôsobili zával a zranili baníkov v tuneli. Na mieste zasahovali policajti, hasiči, vrtuľník letky Ministerstva vnútra či banskí záchranári. Cvičenie takisto preverilo pripravenosť zložiek Národnej diaľničnej spoločnosti ako aj samotného zhotoviteľa diaľničného úseku. Zhotoviteľ stavby počas mimoriadnej udalosti aktivoval havarijný plán, ktorý je akýmsi súborom opatrení smerujúcich k záchrane života a ochrane zdravia zamestnancov.
 
Ochrana zdravia stavbárov a bezpečná prevádzka banskej činnosti počas razenia tunela je pre Národnú diaľničnú spoločnosť priorita.
 

O tuneli Višňové

Tunel Višňové, dlhý 7,5 kilometra, sa razí špeciálnou metódou, ktorá je v našej krajine použitá prvýkrát. Ide o celoprofilové razenie, pri ktorom sa tunelová rúra razí v celej šírke. Vďaka tejto metóde sa pri budovaní sekundárneho ostenia ušetrí takmer polovica času. Po vybudovaní diaľnice D1 od Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu sa motoristi vyhnú zápcham na ceste prvej triedy pod bralom Strečno. Cesta zo Žiliny do Martina sa skráti približne o 15 minút. Žilinčanom diaľnica pomôže s odbremenením dopravy v jej mestských a prímestských častiach.

Bezpečne v tuneli

Výstavba 13,5 kilometra dlhého úseku D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala spolu s tunelom Višňové je naplánovaná na koniec roka 2019. Kvôli uzavretému priestoru v tuneli hrozia väčšie riziká, preto je nevyhnutné mimoriadne dbať o bezpečnosť. Bezpečnému prejazdu tunelom napomáhajú technické inovácie, bezpečnostné prvky a ohľaduplné správanie vodičov. Osvojte si náš návod na prežitie v tuneli, aby Vaša jazda tunelom neskončila nehodou.